neděle 4. června 2017

O psaní, nepsaní, odkládání a pauzách

Zhruba poslední dva měsíce jsem nenapsala na blog ani čárku. Někdy mívám období, kdy chci něco udělat, někdy to chci opravdu moc, ale nedokážu se k tomu odhodlat. Vim, že se řiká, že když někdo něco chce, jde to. Že stačí jen opravdu chtít a člověk to prostě udělá. Ale co třeba ta chvíle, kdy vám někdo napíše zprávu, nebo dopis a vy mu opravu chcete odpovědět, ale pořád to odkládáte. Vezmete do ruky telefon nebo tužku a najednou nevíte, co psát. Tak to necháte na příště, na to až budete líp vědět, co chcete říct, na to, až budete vědět, jak začít. Na to .Píšu si deník. Už od tý doby, kdy mi bylo myslim čtrnáct let. Vesměs mam zaznamenaný skutečně všechno, co jsem si v tu danou chvíli chtěla pamatovat. Vždycky jsem psala naprosto intuitivně. Byla to pravděpodobně odjakživa jakási touha všechno zaznamenávat. Nebyla to snaha si s deníkem povídat, jako by to byl někdo jinej, milý deníču a vést fiktivní dialog. Psala jsem si to vždycky tak nějak pro sebe, abych si pamatovala, abych se mohla vracet ke svejm pocitům a myšlenkám.

Někdy jsem se ale potýkala s tim, že i když jsem měla, co si zapsat, nedělala jsem to. Z nějakýho důvodu jsem to pořád odkládala a odkládala. A přesně to se mi poslední měsíce stalo. Jak s deníkem, tak s blogem. Odkládala jsem to o den, dva, týden a najednou jsem zjistila, že z období Erasmu, z období, kdy se v mym životě dějou úžasný a zapamatováníhodný a zapamatování žádoucí věci, nemam napsáno skoro nic. Pořád jsem jenom odkládala a omlouvala to sama sobě tim, že nemam čas. Čimž v našich životech všichni velmi rádi omlouváme úplně všechno, i když moc dobře víme, že to neni pravda. Protože deset minut každej den máme vždycky. Na to abychom odpověděli na zprávu, na to, abychom napsali aspoň deset řádků z dopisu, nebo na to, abychom přečetli aspoň pár stránek knížky.

Takže i já si lhala. Sváděla jsem to na nedostatek času a inspirace. A možná jsem opravdu nevěděla o čem psát, jak sem, tak do deníku.A taky nějak cejtlim, že jsem to potřebovala. Že jsem potřebovala otevřít deník a zjistit, že život, o kterym jsem do tý doby psala s detailní přesností, tam najednou neni. Že jsem potřebovala nechat blog nějakou dobu mlčet, abych se pak narovinu zeptala sama sebe, o čem chci psát. Mám trochu pocit, že to nevim tak přesně ani teď, ale třeba stačí psát jenom o pocitech. A o těch bych možná chtěla psát teď úplně nejvíc.

A myšlenka? Nejsem si jistá, jestli nějaká opravdová vůbec je. Ale jestli ano, tak asi to, že někdy si prostě potřebujeme dát s něčim pauzu, abychom nepokračovali jenom ze setrvačnosti, ale ze skutečnýho pocitu, že cítíme, jak a proč něco dělat chceme.

Žádné komentáře:

Okomentovat