čtvrtek 13. dubna 2017

Budapešť za víkend? Igen!

Už několikrát jsem dostala otázku, jestli se dá vidět v Budapešti všechno důležitý za víkend. Nedá. Ale dá se toho vidět dost. Dost na to, aby si tohle město člověk zamiloval. A vzhledem k tomu, že dost často dostávám i otázku, co přesně stojí za to vidět v Budapešti za víkend, rozhodla jsem se následující článek pojmout jako radu pro všechny, kdo se hodlaj do tohohle nádhernýho města na Dunaji vypravit aspoň na pár dní. Následující výčet je pochopitelně značně subjektivní, doufám ale, že může aspoň poskytnout zajímavý tipy. A krom toho přidávám taky pár praktickejch informací, který se můžou hodit, pokud s cestovánim do Maďarska nemáte moc zkušeností. Pokud by vás cokoliv dalšího zajímalo, neváhejte mi napsat. Pokud to budu vědět, moc ráda vám dotazy zodpovim.CESTA

Z Český republiky je nejlepší se do Budapešti vypravit autobusem nebo vlakem. Osobně doporučuju víc autobus. Cenově vychází poněkud levnějc, abyste se dostali na stejnou cenu s vlakovou jízdenkou, musíte jí koupit dostatečně dopředu. A pokud by se náhodou přihodilo něco, kvůli čemu byste nemohli odcestovat, vracení vlakový jízdenky je značně náročnější než stornování autobusovýho lístku. Z Prahy a Brna jezdí do Budapešti několikrát denně RegioJet, z Prahy za to dáte do pětikila, z Brna necelejch třista páďo. Cesta vám zabere zhruba sedum, respektive čtyři a půl hoďky. Autobus vás vysype na Népligétu, přes křižovatku od autobusovýho nádraží, pár kroků od vstupu do metra M3. Za každý zavazadlo zaplatíte jen deset kaček, můžete jich mít kolik chcete. Z Prahy z Florence, z Brna z Grandu. Co se vlaku týče, několikrát denně jezdí mezinárodní EC z hlavních nádraží v Praze i Brně, v Budapešti vystoupíte na Keleti, což je zároveň i zastávka metra M2 a M4.

DOPRAVA PO BUDAPEŠTI

Budapešť má velmi dobře zařízenou síť hromadný dopravy obsahující metro, tramvaje, busy, trolejbusy a přívozy. Jízdenky platí na všechny typy dopravních prostředků. Všechny jízdenky koupíte v automatech na každý zastávce metra a na frekventovanějších zastávkách tramvají a autobusů. Se všema automatama se dá domluvit anglicky a ve všech zaplatíte i kartou. Nejvýhodnější jízdenku je dobrý si vybrat podle toho, jak moc hodláte cestovat a jak dlouho hodláte v Budapešti pobejt. Kompletní přehled je možný v angličtině najít na stránkách budapešťskýho dopravního podniku tady: Budapesti Közlekdési Központ. Obecně platí, že je rozhodně výhodnější koupit si nějakou delší časovou jízdenku, protože město je to veliký a cvakat si jednotlivý jízdenky se vám prodraží. Do metra se na černo nedostanete, stejně tak do většiny autobusů, protože u každýho vstupu do metra ukazujete platnou jízdenku. Totéž platí i u velký části autobusů. Pro vyhledávání spojení je super aplikace BKK Futár, která je taky v angličtině a dostupná pro všechny operační systémy.

UBYTOVÁNÍ

Dobrý zkušenosti v Budapešti mam s Airbnb, který nabízí nepřeberný množství různejch bytů a hotelů. V létě taky neni od věci podívat se po různejch vysokoškolskejch kolejích, pokud nevyžadujete zrovna luxusní bydlení.

PENÍZE A CENY

V Maďarsku se platí forintem. Pokud máte aspoň trochu rozumný podmínky v bance, nemá smysl si peníze měnit už v ČR. Kdekoliv si peníze můžete vybrat a navíc se tady skoro všude dá platit kartou, stejně jako u nás. Ceny jsou tady s Českem srovnatelný, pro nejlepší orientaci stačí všechno ve forintech vydělit deseti a máte přepočítáno. Pochopitelně platí, že centrum je dražší, to máte jak s Prahou.

CIGARETY A ALKOHOL

Co se týče alkoholu, pít na ulici je oficiálně zakázáno, nikdo to tady ovšem neřeší, takže si s tim nedělejte moc hlavu. Cigarety si ale nekoupíte v běžný trafice ani v sámošce. Pro cigarety musíte do speciálních obchodů označenejch vývěskou Nemzeti Dohánybolt. Pokud jste hospodský kuřáci, dávejte si bacha a radši si nakupte na večer zásobu, většina obchodů s tabákem zavírá k večeru, nonstop jich funguje malinko a většinou jsou jak na potvoru daleko od hospody, kde zrovínka pijete.

CO VIDĚT

A kam se teda v Budapešti vypravit?
Pro lepší orientaci připisuju vždycky nejbližší zastávku hromadný dopravy. 

Budavári Palota
Clark Ádám tér
Hrad, dominanta Budína. Když vylezete nahoru, zfouknete tim hned několik památek naráz. Kousek od hradu se totiž nachází kostel sv. Matyáše, což je architektonickej skvost, a taky Rybářská bašta, odkud je úchvatnej výhled na Pešť.

Szechényi lánchíd
tamtéž, druhá strana mostu Szechényi István tér
Řetězovej most, první most, kterej byl vůbec mezi Budínem a Peští postavenej a to teprv v devatenáctym století.

Gellértova hora
Szent Gellért tér nebo Rudas gyógyfürdő, podle toho, kudy tam chcete šplhat
Kromě nádhernýho výhledu se tady taky nachází maďarská verze sochy Svobody. A teď nežertuju, opravdu se tak jmenuje. Krom týhle sochy, postavený na počet osvobození Rudou armádou, je tady taky Citadella, vojenská základna postavená po maďarskym povstání v roce 1848, aby odsaď mohli hlídat, jestli se na hradě něco neděje.

Szabadság híd
Szent Gellért tér nebo Fővám tér
Most pod Gellértovou horou, aneb most svodoby. Jeden z dalších nádhernejch mostů, spojující Budín a Pešť.

Centrální tržnice
Fővám tér
Přízemí je plný klobásek a ovoce a zeleniny a papriky, horní patro plný kravin suvenýrů, triček, oblečení a tak podobně. Taky hotovýho jídla. Ceny silně turistický, ale na klobásky dobrý.

Nemzeti Muzeum
Kálvin tér
Budova národního muzea impozantní jak antickej chrám a vevnitř plná maďarský historie.

Židovská čtvrť
záleží, ale Astoria, Wesselényi utca nebo Király utca
Moje nejoblíbenější část Budapešti. Najdete tu obrovskou sinagogu a spoustu židovskejch obchůdků. A taky hrozně moc opuštěnejch krásnejch baráků, který smutně připomínaj, jak radikálně tahle čtvrť přišla o většinu svýho původního obyvatelstva.

Országház
Kossuth Lájos tér, kde ovšem teď nejezdí metro, a nejlepší výhled z Bátthyány tér
Parlament. Ach, nejkrásnější budova celý Budapeště. Nepustěj vás k ní sice moc blízko, ale nejlepší výhled na ní je beztak z druhýho břehu.

Margaretin ostrov
Margitsziget/Margit híd
Pro Pražáky takovej střelák. Osumkrát větší. Dokonce sem jezdí autobus a tramvaj kvůli tomuhle ostrovu zastavuje přímo uprostřed mostu. A kolem celýho ostrova vede běhací stezka.

Terror háza
Oktogon
Dům hrůzy, aneb muzeum maďarskejch totalitních režimů. Velmi emotivní expozice, kterou stojí za to vidět, i když vám bude běhat mráz po zádech.

Hősök tere
Hősök tere
Náměstí hrdinů. Maďarskej pantheon, všichni velikáni tu stojej vedle sebe v obrovskym monumentu na obrovskym náměstí. Po stranách dvě muzea, Kunsthalle a Museum of Fine Arts, kdybyste byli milovníky umění.

Városliget
tamtéž nebo Szechényi Fürdő
Aneb městský lesík. Velikej park hned za Náměstim Hrdinů.

Lázně
Szechényi Fürdő
A konečně. Fürdő. Ty nejlepší jsou v Budapešti dvoje: Gellértovy, přímo pod Gellértovou horou, a Szechényiho, přímo ve Városliget. Že je to levný vám vykládat nebudu, pokud na to ale jste a rozhodnete se jít, stojí to za to. Aktuální ceny vám ale bohužel nepovim.

CO SNÍST A VYPÍT

Budapešť je každopádně taky důležitý ochutnat. Kde? S následujícíma podnikama mam osobní zkušenost. Neni to uplně vyčerpávající seznam, nedisponuju moc tipama například k restauracím, protože přece jenom vedu studentskej život i tady a tak místo downtown guláše to spíš jistěj kolejní těstoviny. I tak ale doporučuju následující.

Frici Papa Kifőzdéje
Király utca 55
Maďarský jídlo v centru města za normální ceny. Na dojem trošku závodka, nečekejte ani luxus ani romantiku, ale pokud se chcete někde najíst a nenechat tam půlroční kapesný, tak tady. Platba pouze cash!

Csendes Vintage Bar & Café
Ferenczy István utca 5
Jeden z mnoha a mnoha místních ruin pubů. Tohle sice neni uplně taková klasika, ale je to bezva kavárna i bar. Jen sem nechoďte na pivo, maj ho tu drahý a navíc točej jenom Krušovice.

Kárpit Café
Wesselényi utca 12
Takovej pajzlík. Nic extra ale večer to tu docela žije, takže nejlíp si sem skočit tak na pivo.

A celkově, pokud se budete držet týhle ulice, narazíte na spoustu zajímavejch podniků, jenom je potřeba kontrolovat ceny, než někam nadšeně zasednete. Pokud vám to samozřejmě neni šumák.

Konyvtár Klub
Muzeum Körút 4
Trošku jsem váhala, jestli sem tenhle podnik zařadit, ale nakonec proč ne. Je to obyčejný ale moc hezký místo, zastrčený v univerzitnim kampusu humanitní fakulty. Můžete si tu koupit kafe nebo pivo (to ale až po čtvrtý hodině odpolední) a vzít si ho ven, sednout si v podstatě kamkoliv a nasávat částečně i univerzitní prostředí.

Szimpla Kert
Kazinczy utca 14
Samozřejmě tady prostě nesmí chybět. Nejznámější a taky v pravdě nejhezčí ruin pub, co jsem zatim viděla. Přes den klídeček, v noci párty, takže každýmu podle jeho gusta. Jenom ceny velice výrazně turistický.

A stejně jako jsem doporučovala držet se Wesselényi utca, pokud byste měli zájem o objevování dalších zajímavejch podniků, doporučuju totéž i u Kazinczy utca, která je takovou kulturní páteří židovský čtvrti a nachází se tady nespočet ohromě zajímavejch míst, který bych i sama ráda poznala víc. (Od streetfoodu po košér restauraci, nekecám.)

UdvarROM
Klauzál utca 21
Taky ruin pub, jenom tentokrát ne tak vymazlenej jako Szimpla, ale i tak autentickej. Ceny jsou tu mnohem přívětivější, takže pokud vám záleží víc na tom, dát si pivo, než na tom, jestli sedíte v nejstylovějšim prostředí, UdvarROM je super volba.

Kuplung
Király utca 46
No, a abych nevynechala a nezklamala ty klubově založenější, tak nakonec doporučuju i jeden klub. Dobrý je to v tom, že tady máte možnost si vybrat mezi dvěma prostorama - ryzim klubem a takovym jakoby barem. V obou bude sice uplně stejně narváno, ale v tom jednom je trochu víc světla a trochu víc se tam člověk slyší.

Uplně nakonec bych ještě zase dodala takovou malou poznámku pro kuřáky: V Maďarsku se v podnicích nekouří, každopádně jsou místa, kde to neni uplně tak jasný. Například v UdvarROM se kouří, protože to vlastně neni uplně místnost, ale částečně zakrytej dvůr v baráku. V Kuplungu se zase kouří v tý části, kterou jsem pojmenovala jako bar, protože je to fakticky spíš stan s barem, než budova. A v Szimpla Kertu se zase kouří v tý části, která je ve dvoře, takže venku.

Ještě bych se ráda podělila o jedny webovky, co jsem našla při psaní tohodle článku, jsou sice celý v maďarštině, ale je to seznam všech údajnejch budapešťskejch ruin pubs. Takže tady: romkocsmak.hu

A uplnym závěrem několik nejdůležitějších frází, ať tu nejste uplně za neználky!
Hungarian phrases

Moc doufám, že jsem mohla bejt aspoň trošku užitečná, pokud jste se rozhodli do tohohle nádhernýho města vyjet aspoň na víkend. Taky budu moc ráda, když mi napíšete, jen tak, jaký to bylo, jak jste si to užili, nebo co mi zásadně chybí na seznamu. A kdybyste postřebovali s něčim poradit, zkuste mi napsat, třeba to budu vědět a když ne, hodim řeč s nějakym Maďarem. :)

A P.S.: Stáhněte si offline mapu Budapešti. Bodne, fakt.

Jó utat kívánok! <3Žádné komentáře:

Okomentovat