pátek 27. listopadu 2015

Specifikum: Brno

Že máme v Praze Václava na koni, noční tramvaje a hlavně to naše metro, to se všeobecně ví. Vůbec takový to téma my-v-Praze-máme-a-vy-v-Brně-nemáte je asi nejčastější součást všech rádoby rivalskejch debat mezi Pražákem a Brňákem. Říkala jsem si ale, že by mohlo bejt zajímavý a vůbec né na škodu podívat se na to tentokrát z opačný perspektivy. Co vlastně má Brno a nemá Praha, co je pro Brno specifický, co možná některý Pražáci nevědí a co je vůbec tak na Brňákově vlastně super? Nabízím takovej můj malej, částečnej a subjektivní výčet.
Začněme třeba u toho Václava. Ten náš na Václaváku už stojí nějakej ten pátek, hezky na podstavci a "u koně" se umí scházet nejen Pražáci. (Což mi mimochodem připomíná: Pražáci, vy úplně echt rodilý, slyšeli jste někdy někoho opravdu říct, že se schází "pod ocasem"? V rámci mojí ankety mam totiž intenzivní pocit, že je to pěkná hovadina. Já sama jsem frázi "pod ocasem" použila pouze jako upřesnění tehdy, hrozilo-li nebezpečí, že s dotyčným budem oba obcházet koně kolem dokola a úspěšně se mineme.) Každopádně, takovejhle meeting point má od nedávna i Brno a ne jen tak ledajakej. Brněnská žirafa, jak se tady přezdívá novýmu koni, na kterým sedí Jošt Lucemburský, se totiž velmi záhy stala novým symbolem města, hned v závěsu za supr orlojem, o kterym taky ještě bude řeč. A sraz si můžete dát klidně i pod břichem, protože svojí podstatou je tahle žirafa bez podstavce tak nějak blíž svému lidu.

http://img.blesk.cz/img/1/normal620/2470285_jost-kun-socha-brno.jpg

Orloj, to je další věc. V Praze jsme na něj jaksepatří hrdí. Je to starobylý, umělecký a symbolický dílo. Ale na druhou stranu, symboličtější orloj než ten brněnskej byste hledali podle mě marně. K tomu je jedinečnej hned v mnoha věcech. No řekněte, kterej orloj má poledne v jedenáct, padaj z něj kuličky, jde vydávat za tampón a ještě na něm neni poznat kolik je hodin?


http://i.idnes.cz/10/093/cl6/BOR35ef12_183613_2095983.jpg

 (Kdyby vás zaujal ten tampón, tak tady: http://www.pobavime.cz/wp-content/uploads/i-brno-ma-sve-dny.jpg)

Když se vrátím k nočním tramvajím, hovorově nočkám. Tuhle část bych ráda věnovala obyvatelům na obou stranách barikády, poněvač jsem zjistila, že o fungování noční dopravy v tom druhým městě toho ví většina z toho prvního města pěkný kulový. Takže jak je to v Práglu? Denní tramvaje jezdí plus mínus do půlnoci, vzhledem k dlouhejm linkám ale můžete denní spoj potkat klidně ještě v jednu ráno, každopádně o půnoci se to láme. Na denní spoje navazujou spoje noční, očíslovaný číslama 51 - 59, což jsou tramvaje, a k tomu ještě autobusy s číslama 500 a výše. Nočky jezdí každou půl hodinu a všechny se potkaj na centrální přestupní zastávce v centru na Lazarský. Tam stojí asi tak pět deset minut, kdy si skoro celá tramvaj dá venku cigáro, kdo chce, tak přestoupí a jede se dál. V Brně to funguje vlastně velmi obdobně akorát noční spoje jezdí už od jedenácti, kromě prvních dvou jezdí v hodinových intervalech a centrální zastávka je Hlavní nádraží, kde všechny spoje v každou celou začínaj. A celýmu tomu se říká rozjezd. A jednu výhodu to fakticky má - nemusíte si pamatovat jízdní řád.

http://www.dasm.cz/img/komiks-brnenske-rozjezdy/brnenske-rozjezdy/1.jpg
Chvíli bych ještě setrvala na brněnskym Hlavasu. Z pár důvodů je to totiž místo vskutku pozoruhodné. Pominu to, že zapálíte-li si na začátku cigáro a půjdete plynulým krokem, tak než projdete okolo Hlavasu, zeptá se vás takovejch pět lidí, jestli byste něměli jedno navíc. Hlavas je totiž dle mého názoru místo s největší koncentrací čínskejch bister, bufetů a nudláren minimálně v republice. A většina z nich jede samozřejmě nonstop.

Ale nejen nudláren je v Brně hafo, ne nadarmo se říká, že Brno je město kaváren. Kavárna je tady na každým rohu a to doslova, někdy i častějc. Kavárny jsou tady malý, velký, útulný, neosobní, s dobrým kafem, se špatným kafem, se skvělejma dortama, klasický, originální, kuřácký, nekuřácký a tak dále. Vyberete si, každej si vybere.
Kafe je totiž potřeba a často nutnost a to zejména pro studenty, což je další přívlastek, kterej Brno má. Kromě města kaváren je Brno taky město studentů. A to vás trkne do očí. Jasně, i v Praze je mraky studentů, jenže taky je tam mraky cizinců, turistů a vůbec. Tudíž, když mimopražští studenti odjedou na víkend pryč, moc si toho nevšimnete. Za to když v Brně nastane víkend, budete mít reálnej pocit, že to město splasklo. Ve všední den bude pravděpodobně v průměru každej druhej, koho na ulici minete, mladší 27 let. O víkendu je dost velká šance, že na jindy frekventovanejch místech nepotkáte živáčka. Studenti jsou jakousi brněnskou hybnou silou a je to tu silně znát.

Studenti taky samozřejmě ovlivňujou i běžnej chod města. Když byste měli říct den, kdy půjdete v Praze s kámošema kalit a zároveň, kdy bude ve všech barech nejvíc narváno, dovolim si předpokládat, že řeknete pátek. Na otvíračkách v Brně vás na první dobrou možná překvapí, že nejsilnější bejvá středa, ale je to tak. Vzhledem k tomu, že v pátek se většina studentstva rozprchne do všech koutů ČR a SR, tak se musí kalit někdy jindy. Tudíž se tady středy transformovaly na studentský pátky. Takže párty? Zásadně ve všední den!

Teď trošku k jinýmu tématu, ráda bych ještě upozornila na jednu brněnskou kuriozitku. Až někdy budete v Brně, a nejlépe v zimě, to je pak nejvíc vidět, může vás místy vyvést z míry nějaká trubka, případně i dopravní značka, ze který bude stoupat horká pára. Tyhlety kouřící trubky jde vidět po celým centru Brna a tahle "záhada" je snadno vysvětlitelná. Skoro pod celým historickým centrem Brna vede parovod, který je vyměňován jen pomalu a pára z něj tudíž stoupá na povrch. Kouřící trubky maj i na facebooku svojí fanpage (tady: https://www.facebook.com/KouriciTrubky) a dokonce u jedný nejznámější (ta na fotce) se můžete i čeknout na Swarmu! (tady odkaz na foursquare: Kouřící značka)
A co jsem si nechala na konec? Co máme my, co Brňáci nemaj? Metro! Ale co maj Brňáci, co nemáme my? Trolejbusy. Vážení přátelé, co si budem, snažně věřím, že jestli jste někdo, stejně jako já rodilej Pražák, takřečeno odkojen Vltavou, a nikdy jste nebydleli nikde jinde, fascinuje vás tahle busotramvaj stejně jako mě. Trolejbusem jsem poprvý jela asi dva roky zpátky a to v Bratislavě a i když je to vlastně strašná blbina, fascinovalo mě to. Do dneška je pro mě trolejbus trošku cizokrajnej tvor.

Jak jsem zmínila na začátku, má tohle bejt jenom krátkej a subjektivní výčet toho, co mě napadlo tak zvaně na první dobrou. V Brně je spousta super věcí, co objevovat. A já objevuju a baví mě to. Časem bych se s váma ráda podělila o několik super podniků, který tady po dvou měsících ráda navštěvuju. Kromě podniků vám taky možná ukážu naší skromnou partičku z muni, abyste si dokázali představit, s kym to tady tak v těch podnikách vysedávám. A když mě ještě trošku osvítí múza, tak se třeba podělím i o pár vtipnejch historek, který jak jste si mohli všimnout, občas naťuknu na facebooku nebo instagramu pod hashtagem #cokalíašalingrad.
Tak taky objevujte! Budu ráda, když se o svoje objevy podělíte. :)

Žádné komentáře:

Okomentovat