středa 9. září 2015

Rozloučení kavárenského povaleče

Každej vztah k nějakýmu městu vytvářej zážitky. A co si budem, velká část zážitků nevzniká nikde jinde než v kavárnách, barech, hospodách a hospůdkách. Nejinak je to u mě, jsem totiž od přírody kavárenskej povaleč, večer je možno mě zahlédnout v malebných hospodách nebo čtyřkových barech, který ale dávají vzniknout vzpomínkám na jedničku. Jsem samozřejmě přesvědčena, že podobný místa začnu velice záhy sbírat i v Brně, i přesto ovšem mam pár míst, který jsou pražský do posledního loku piva a nedopalku z cigarety a v tom mým milým Brňákově se mi po nich prostě bude stejskat. Pojďte si se mnou udělat menší procházku po pražskejch lokálech, pousmát se při vzpomínání (pro ty pražské) a případně nabrat inspiraci na příště (pro ty nepražské).


Kabinet
Začněme v pražských Dejvicích, několik málo metrů od místa, kde zkouší Rosénka, což samo o sobě značně napovídá tomu, o jaký typ zážitků tady kráčí. Kabinet je kavárna, ale dal by se maličko nazvat i hospůdkou, kterou již několik let navštěvujeme s železnou pravidelností dvakrát týdně, někdy i dvakrát denně. Do Kabinetu se chodí před zkouškou "na jedno", po zkoušce i na víc. Připíjelo se tu na nejedny narozeniny, nejeden odjezd i příjezd. Nespočetněkrát se dalece přetáhla otevírací doba, chodilo se na zkoušku, na metro, ale i na noční tramvaj. Předávaly se tu tajemství, vznikaly drby a kuly pikle. Nejeden dobrej nápad vzniknul u piva v Kabinetu. A nejeden špatnej jakbysmet.
A proč bych Kabinet s čistým svědomím doporučila? Krásný prostředí, moc milá obsluha, dobrý pivo i víno a taky něco malýho na zub.
Nekuřácké, ale před podnikem je pro kuřáky zřízená lavička s dečkou a popelníčkem.
Terronská 26, Praha 6
 
http://www.wouworld.com/sites/default/files/styles/epsa_1340x507/public/header_image/kabinet2.jpg?itok=ao6R68pK

Titanic
Stojíme před branami akademického gymnázia, uděláme osm středně dlouhých kroků a stojíme před Titanikem. Restaurací pro všechny ostatní hosty, hospodou pro studenty a absolventy AG. Tohle místo si vysloužilo svoje čestné postavení v tomhle seznamu nostalgií, kterou ve mně vyvolává. Titanik byl místo, kde se ve víně a v pivu utápěla radost, smutek a mnohdy i vztek. Řešily se tady věci důležité i naprosto banální (i v druhém pířpadě se vydrželo rokovat velmi dlouho). Leckterou špatnou známku nebo navyšující se absenci měl Titanik na svědomí. A v neposlední řadě se stal Titanik místem mojí pražské rozlučky, minulý týden v pátek se daleko do ulice ozývala cimbálka a vypilo se pravděpodobně nejvíc zelený v titanikovský historii. Moc se mi líbila nadšená poznámka mého kamaráda Honzy, který prohlásil: ,,Konečně někdo docílil toho, že ve Štěpánský to žije!"
Kuřácké i nekuřácké.
Štěpánská 24, Praha 1

http://www.restauracetitanic.cz/images/header1.jpg

Café V lese
Když ve Štěpánský sednete na dvaadvácu a necháte se dovézt hezky až do Vršovic, objevíte Ameriku. Respektive takhle, objevíte Krymskou, což je jednak ulice a jednak pojem. Krymská je sama o sobě nepřeberná truhlice všelijakejch, ale hlavně super podniků. A café V lese je jeden z nich. Je to místo kam můžete jít na kafe, na pivo, na zelenou a taky na koncert. A že akce se tu konaj taky všelijaký, jednou Les dokonce hostil naší milou veselku Folklórní mejdlo. O tom, že je ovšem cesta z lesa (a nejen ta tekutá) zrádná, svědčí i to, že nejedna místí návštěva skončila jinak než se předpokládalo, občas i jinde než se předpokládalo. Každopádně je Les skvělej podnik, kde si dáte dobrý pivo nebo klidně mojito a nebo taky klidně piña coladu, to ale jenom za předpokladu, že se hezky usmějete na barmana a on někde kvůli vám vyhrabe ananasovej džus a smetanu. Jak říká sám podnik na svojí webovce: ,,Svět v háji, my v lese."
Horní patro nekuřácké, koncerty v suterénu jak kdy.
Krymská 12, Praha 10

http://i.idnes.cz/14/094/org/WEB564176_81089397.jpg

Sběrné suroviny
Na Krymský ještě chvilku zůstaneme, jenom popojdeme kousek nahoru a narazíme na bar, kterej je poměrně věrnej svýmu jménu. Rozhodně je to ale bar, kam se můžete zašít a málokdo vás tam najde, protože málokdo by vás tam hledal. Sběrný suroviny se můžou pyšnit "tou dobrou zelenou", obsluhou, co vám při odchodu řekne čau a taky bezproblémovostí, se kterou tady klidně můžete narazit na crustpunkovej koncert. Pozor, jděte na to od lesa a neříkejte, že jdete z Lesa, nemaj se moc rádi.
Kuřácké.
Krymská 2, Praha 10

http://bzmedia.cz/venue/44/7b/7b82/93/79/3034/nbHJ5YBCIboUV4fb0jid4PLfbMhPKtoD.jpg

Once upon a time
Z Vršovic kousek do kopce a kousek z kopce, kde čekaj Vinohrady a bar, známější pod jménem Roura, jak se taky jednou jmenoval a už mu to zůstalo. Jedno ze super míst s levnym pivem a obsluhou, co si s leckým tyká a občas si s váma dá i panáka. A taky místo s nepřeberným množstvím, často i trochu mlhavých, vzpomínek. Slavily se tu nejedny narozeniny a zapíjelo se tu vůbec leccos. A kdyby stěny mohly mluvit, tak místní záchody vydaj knihu. Kdybyste sem někdy zavítali, dejte si místní spešl drink Vlastičku.
Ultra kuřácké.
Budečská 18, Praha 2


Shi-Sha
Z Vinohrad na Žižov a tentokrát ne do baru. Shi-sha byla a je naší oblíbenou čajovnou. Je přesně tak útulná, jak by správná čajovna měla být a už několikrát se mi tady podařilo strávit hodiny a hodiny a ani jsem nevěděla jak. A ještě jedna věc je na Shi-She bezva, pokud máte T-Mobile jako já, není tu signál!
Kuřácké pouze pro vodní dýmky.
Koněvova 67, Praha 3

http://www.restu.cz/ir/restaurant/576/57652d8784bfdd0f4c9ac4b6912f5d26.jpg

Kávovarna
Zpátky do centra na kafe. Kávovarna je senzační podnik přímo v pražské Lucerně. Zavítat sem stojí za to především kvůli úžasně obsáhlýmu nápojovýmu lístku, kde najdete kafíčka a limonády skoro všech příchutí, na který si vzpomenete. Kávovarna byla po Titaniku dalším místem kam se dalo krásně zašít před odpoledkou, po odpoledce a nebo i místo odpoledky. Doporučuju na kafe a cigárko a příjemnej pokec.
Kuřácké i nekuřácké, oddělení každopádně moc nefunguje.
Štěpánská 61, Praha 1

http://www.wouworld.com/sites/default/files/styles/epsa_1340x507/public/header_image/kavovarna1.jpg?itok=_lVgar8U

Vrbovec
Naprosto živě si vzpomínám, jak jsme tuhle vinárnu objevily. Bylo už docela pozdě, ale ještě natolik brzo, aby se krásně dalo říct, že noc je ještě mladá. Dvě Pražandy se couraly z Malý Strany a chtělo se jim někam zapadnout a ne a ne na nic přijít. Přesně v momentě, kdy už přešly Karlův most a v nohou měly i pár ulic staroměstských, narazily na tuhle skvělou vinárnu. A od tý doby je naše nejoblíbenější. I tady se slavily narozeniny, i tady se vyprávělo, smálo a rozumovalo. U dobrýho vína a brambůrek se tady intenzivně hledala pravda, ale ještě se nenašla. Protože jak hlásá nápis na stěně: ,,Ve víně je pravda, ale nikdo neví, ve které láhvi."
Kuřácké.
Skořepka 3, Praha 1

 http://www.arch.cz/data/janspacek/vrbovec02.jpg

Nahoře
Vraťme se zpátky do Dejvic. Nahoře je jméno kavárny a tudíž poloviny podniku "Kavárna Nahoře, restaurace Dole". Na kavárnu Nahoře se vzpomínky nesou zase v jiným duchu, většinou jsou někde u vína, s knížkou nebo učením, případně u našich vinných dýchánků a odpoledních povídání. Svoje místo na seznamu si Nahoře zaslouží svojí příjemnou atmosférou, hezkým prostorem a moc milou obsluhou.
Kuřácké.
Na Hutích 9, Praha 6

http://www.vegmania.cz/sites/default/files/restaurace/kavarana_nahore_01.jpg

U Pětníka
A jsme zase zpátky, na Lotyšském náměstí, vedle zkušebny Rosénky. Hospůdka a bar U Pětníka je druhou destinací, kam se míří po tanečních zkouškách. Pili jsme tu pivo před odjezdem na zájezdy a vystouepní, probírali svoje dojmy po příjezdu z nich. Chodili jsme sem na Hoegaardena nebo borůvkový pívo a taky na burgery, bacon burgery a super bacon burgery. A já tady skončím svojí procházku po pražských podnicích a půjdu si dát ještě skleničku vína. Třeba do Kabinetu, co?
Kuřácké, salónek nekuřácký.
Lotyšská 8, Praha 6

http://www.dejrest.cz/articles/332718999733751265681457552797-img2.jpeg.md 

Eště si já, eště si já pohár vína zaplatím, potom sa já, potom sa já do Brnečka obrátím. Od večera do rána muzika nám vyhrává a já pijem, pijem, pijem, pijem len z plného pohára.

Žádné komentáře:

Okomentovat